Endorsements

Endorsements for the November 2014 Election

*As a Democratic organization, HSYD encourages everyone to vote the Straight Democratic Ticket. With over 100 candidates on the ballot, voting straight ticket is the fastest, easiest way to select all the Democrats on the ballot. 

The individual candidates listed below participated in the HSYD screening and endorsement process and earned the endorsement of the organization. As such, these candidates have earned the right to advertise our endorsement on their printed material, website and other campaign literature. 

HSYD does not endorse in Federal races. 

Commissioner of General Land Office John Cook
   
State Senate, District 15 John Whitmire
   
State Senate, District 17 Rita Lucido
   
State Representative, District 131 Alma A. Allen
   
State Representative, District 133 Laura Nicol
   
State Representative, District 137 Gene Wu
   
State Representative, District 141 Senfronia Thompson
   
State Representative, District 145 Carol Alvarado
   
District Judge, 55th  District Kay Morgan
   
District Judge, 113th  District Steven E. Kirkland
District Judge, 180th  District Randy Roll
   
District Judge, 185th  District Mack McInnis
   
District Judge, 189th  District Ursula A. Hall
   
District Judge, 230th  District Greg Glass
   
District Judge, 234th  District Barbara Gardner
   
District Judge, 247th  District Clinton "Chip" Wells
   
District Judge, 248th District Shawna Reagin
   
District Judge, 263rd  District Herb Ritchie
   
District Judge, 269th  District George H. Arnold
   
District Judge, 270th District James Hippard, Jr.
   
District Judge, 280th  District Barbara J. Stalder
   
District Judge, 281st  District Tanner Garth
   
District Judge, 295th  District Latosha Lewis
   
District Judge, 334th  District Daryl Moore
Family District Judge, 308th  District  
 
Jim Evans
   
Family District Judge, 311th  District Sherri L. Cothrun
   
Family District Judge, 314th  District Natalia Oakes
   
District Attorney (Unexpired Term) Kim Ogg
   
Judge, County Civil Court at Law No. 2 Scot "Dolli" Dollinger
   
Judge, County Criminal Court No. 2 Harold J. Landreneau
   
Judge, County Criminal Court No. 6 Linda Geffin
   
Judge, County Criminal Court No. 7 Shelia Acosta
   
Judge, County Criminal Court No. 8 Kelli Johnson
   
Judge, County Probate Court No. 1 Kim Bohannon Hoesl
   
Judge, County Probate Court No. 3 Jerry Simoneaux
   
District Clerk Judith Snively
   
County Clerk Ann Harris Bennett
   
County Treasurer David Rosen
Do you like this page?